
Заштићено станиште „Велико Блато“
На територији града Београда налази се велики број заштићених подручја. По чему се разликују од незаштићене шуме или парка, шта се то у њима крије па их је било важно сачувати, зашто им је потребан домаћин....?! Одговоре на ова питања можете добити сопственим истраживањем, било тражећи информације у литератури (на интернету нпр. сајт Завода за заштиту природе Србије, Министарства заштите животне средине, Градског секретаријата за заштиту животне средине, ЈКП „Зеленило-Београд“, ЈП „Србијашуме“ и сл.), било одласком у шетњу до њих. Уколико решите да дан проведете у једној заштићеној средини, да прошетате или се поиграте са вршњацима (има и малишана који су тек научили да ходају), или сте мама и тата па тражите истомишљенике у васпитавању деце, или вас мало више, од биологије на часу, занимају птице, водоземци, гмизавци, биљке... ми смо ту! „Радосни клијанац“је решио да вам 2025. године сваког месеца покаже бар по једно заштићено подручје у Београду.
У самом граду се налази Ботаничка башта „Јевремвац“, Студентски (Академски) и Пионирски парк. Мало даље су Арборетум Шумарског факултета, Топчидерски парк и Шума Кошутњак. Или друге шуме: Звездарска, Бајфордова, Бојчинска, Липовачка, Миљаковачка шума. Такође водене површине (баре) и природа уз њих: Бара Рева, Форланд леве обале Дунава, Велико Блато (и изнад њих на Вишњици - Глинара), Бела река, Ада Циганлија, Зимовалиште Малог Вранца, Велико ратно острво. А још даље, а опет довољно близу су Авала, Космај, Обреновачки забран...Пишите нам. План је да излети буду једнодневни и да се до подручја стиже грдаским превозом (последњег викенда у месецу). Најаве нових догађаја пратите на Инстаграму radosni_klijanac или FB Радосни КЛИјаНАЦ Радосник
Прва посета Заштићено станиште „Велико Блато“, 26. јаунар 2025.
На само десетак километара од Београда, у непосредној близини Зрењанинског пута, између Борче и Овче, налази се вештачко језеро „Велико блато“. То је место где пецароши одлазе због спортског риболова, где се узгаја риба навелико (а многобројне птице то фино користе) и где се у околном тршћаку на остатцима влажних ливада крију две врсте дивљих орхидеја - барски велики каћунак и барска калужђарка (у Београду их је некада било тридесетак). У целој Србији је строго забрањено сакупљати орхидеје!
С обзиром да осим језера окруженог трском, овде има пуно остатака влажних станишта, на Великом блату има пуно разних врста биљака (око 200 врста) и животиња, а посебно птица (око 150 врста). Захваљујући тршћаку и околним стаблима врба и топола где птице могу да бораве, или слете на зимовање, али и због стално обезеђене хране, око рибњака „Мика Алас“ настањени су: гак, мала бела чапља, жута чапља, црвена чапља, сива чапља, патка црнка и многе друге.
До Великог Блата се долази аутобусима 95 и 96 од станице „Панчевачки мост“. На Зрењанинском путу се сиђе на станицу „Себешка река“ и онда пешачи двадесетак минута. Обавезно најављивање Управљачу https://www.velikoblato.rs/